Ceny za elektřinu jdou vzhůru | Kalkulačka energií

Ceny za elektřinu jdou vzhůru

Jednotliví dodavatelé elektřiny začínají pomalu zdražovat. Největší cenový skok letos čeká domácnosti, které se před dvěma lety uvázaly k dlouhodobé smlouvě a nyní jim fixace končí. Tehdy byly totiž ceny na dně a od té doby rostou.

Dodavatelé elektřiny reagují na dlouhodobý pozvolný vzestup cen na burzách. Na konci dubna se cena dodávky na další rok poprvé po pěti letech přehoupla přes 40 eur za megawatthodinu. Před dvěma lety se přitom její cena pohybovala jen kolem 25 eur. „Snažíme se pro naše zákazníky nakupovat postupně, abychom je nevystavili skokovým změnám. Jednorázový nákup je v dnešní době z našeho pohledu ‚ruskou ruletou‘, “ uvedl obchodní ředitel Bohemia Energy Libor Holub.

Podle ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiřího Gavora to vypadá, že tak rychlý růst už nebude pokračovat. „Celkově ale pro příští léta očekávám spíše další růst burzovních cen elektřiny. Po dlouhém období, kdy nabídka převyšovala poptávku, se situace mění, “ uvedl pro server iDnes.cz Gavor.

Zvýšily se také nákladové vstupy pro výrobu elektřiny. Domácnosti, kterým nyní fixace končí, tak budou řešit, zda kývnout na úvazek i pro další období. Ačkoliv dodavatel přijde s vyššími cenami než před rokem či dvěma, mohlo by to být výhodné. „ V situaci rostoucího trhuje fixace cen obecně výhodná. Nese to však ztrátu možnosti volby levnější nabídky,“ domnívá se Gavor.

Klient, který se k novému dodavateli uváže, by si navíc měl pozorně hlídat datum možného ukončení. Smlouva se totiž obvykle automaticky prodlužuje a odběratel se z ní bez zaplacení pokuty nevyváže. Sankce za zrušení smlouvy se přitom pohybuje ve stovkách, někdy i tisících korun.

(redakce)

One Response to Ceny za elektřinu jdou vzhůru

  1. Jiří napsal:

    Bohužel, ceny jdou nahoru. Už jsem si docela zvykl, že jsou ceny za elektřinu dlouhodobě super, ale letos mi dodavatel poslal oznámení, že bude zdražovat. Tak se asi porozhlédnu mezi alternativci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>