Ceny energií stále rostou | Kalkulačka energií

Ceny energií stále rostou

Podle posledního vývoje na energetickém trhu se zdá, že období levných a cenově příznivých energií máme za sebou. Velkoobchodní cena elektřiny, za kterou ji nakupují dodavatelé, se v uplynulých týdnech přehoupla přes hranici 50 eur za megawatthodinu, a přitom ještě na počátku roku se prodávala za cenu okolo 30 eur.

Ceny elektřiny na trzích rostou nepřetržitě již od letošního února. Během letošního roku stouply zhruba o polovinu, nyní se na burze obchoduje elektřina s dodáním na příští rok za cenu okolo již téměř 60 EUR za megawatthodinu. Zdražení pro domácnosti ale rozhodně nebude tak výrazné. „Takzvaná silová elektřina je pouze jednou složkou, kterou kupují obchodníci na trhu. V našich konečných účtech se to projevuje méně než polovinou. Další část, za distribuci elektřiny, určuje regulátor. A tam očekávám nárůst velice mírný,“ popisuje pro Český rozhlas Plus výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

Zdražování může také zpomalit to, že dodavatelé nakupují elektřinu s předstihem. Třeba teď se uzavírají smlouvy na dodávku pro příští rok a pro rok 2020. Hlavní vlna zdražování tak podle Gavora přijde na konci tohoto a začátku příštího roku.

Kdo zafixoval, vyhrál

Výhodu tak dnes mají ti, kteří už dříve uzavřeli smlouvu s fixní cenou. Tu musí dodavatelé dodržet. Pokud však cena na trzích klesne, zákazník ji bude muset platit i nadále až do jejího vypršení. Jedním z řešení však může být změna dodavatele.„Změna dodavatele pomůže vždy. Ať jsou velkoobchodní ceny nízké, nebo vysoké, vždy v konečných cenách existují značné rozdíly. Odběratel, který si dá trochu práce a poohlédne se po trhu, určitě najde levnějšího, a přitom spolehlivého dodavatele,“ doplňuje Gavor. Na trhu existuje celá řada alternativních dominantních dodavatelů, ať již Bohemia Energy, Centropol, Europe Easy Energy nebo X Energie.

Zájem o změnu dodavatele elektřiny je letos nejvyšší za posledních šest let. Od ledna do srpna přešlo k jiné společnosti více než 328 tisíc zákazníků.

(redakce)

One Response to Ceny energií stále rostou

  1. Jiří napsal:

    Ano, je to škoda, že jsem nefixoval. Letos v říjnu mi skončila smlouva a dostal jsem nové podmínky, významně cenově horší. Přitom vloni byla cena za elektřinu velice příznivá. Měl jsem fixovat na déle než rok.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>