Průzkum: Češi rádi šetří, pokud jde o energie | Kalkulačka energií

Průzkum: Češi rádi šetří, pokud jde o energie

Drtivá většina Čechů se snaží šetřit s energiemi, třetina se ale vůbec nepřipravuje na topnou sezonu, například si nenechá zkontrolovat komín či kotel. Uvádí to průzkum společnosti Ipsos. Topná sezona letos začala před polovinou září, zhruba o deset dní dříve než loni.
Energiemi nejčastěji šetří lidé od 45 do 65 let, ve věkové kategorii od 18 do 34 let spíše nešetří. Více než polovina respondentů upřednostňuje kvůli úspoře energie sprchování před koupelí ve vaně, 42 procent v zimě nechává některé části domu nebo bytu nevytápěné nebo pouze temperované. Zhruba třetina pak vytápí domy nebo byty na nižší teplotu a raději se více oblékne, což častěji dělají lidé z malých obcí od 1000 do 5000 obyvatel.

Moderní LED žárovka dokáže uspořit elektřinu

Moderní LED žárovka dokáže uspořit elektřinu

Aktivně šetřit vodou se snaží 58 procent lidí, a to především muži a lidé od 55 do 65 let. Naopak mladí a ženy pak méně, snaha šetřit pak klesá také s vyšším příjmem domácnosti. Povědomí mají Češi i o úsporných žárovkách a spotřebičích, těsnících oknech nebo zateplení domu či bytu.

Podle průzkumu, ve kterém odpovídalo 1500 lidí, ale třetina lidí na začátku topné sezony neprovádí žádná opatření, třetina si nechá zkontrolovat komín a 29 procent kotel. Pětina lidí se zajímá o aktuální ceníky energií. Z průzkumu také vyplývá, že mezi lidmi jsou známé dotační programy hlavně od ministerstva životního prostředí – 70 procent respondentů zná kotlíkové dotace, 64 procent novou zelenou úsporám a 39 procent Dešťovku.

(redakce)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>